×

Предупреждение

JUser: :_load: Не удалось загрузить пользователя с ID 65.
Комп’ютерна томографія (КТ)

Комп’ютерна томографія (КТ)

Комп’ютерна томографія (КТ) один із методів діагностики, який зробив революцію не тільки в рентгенології, а й у медицині в цілому. З винаходом КТ вперше з’явилася можливість побачити найдрібніші анатомічні структури внутрішніх органів шляхом отримання пошарового зображення об’єкта дослідження.

Будь-яке рентгенівське зображення отримується на основі різної щільності органів і тканин, через які проходять рентгенівські промені. Комп’ютерна томографія дозволяє візуалізувати органи і тканини, які не показує рентгенографія, такі як печінка, нирки, селезінка, підшлункова залоза, а також найдрібніші зміни в легенях, навколоносових пазухах, кістковій системі. Також перевагою КТ є можливість візуалізації судин і серця. Це досягається за допомогою обертання системи рентгенівської трубки-детектора з вузьким пучком рентгенівських променів навколо пацієнта, а потім реконструкції зображення за допомогою потужного комп’ютера та спеціальних програм постпроцесорної обробки. Таким чином отримується тонка пошарова анатомія живої людини, яку описав великий анатом М.І. Пирогов.

Прогрес комп’ютерних томографів безпосередньо пов’язаний зі збільшенням кількості детекторів (зрізів), тобто зі збільшенням кількості одночасно зібраних проекцій. Найсучасніші мультидетекторні томографи дозволяють значно зменшити тривалість сканування й отримати сотні тонких анатомічних зрізів (до 0,5 мм) з подальшою реконструкцією у фронтальній і сагітальній площинах, а також тривимірне моделювання об’єкта.

Якщо зазирнути в історію, перший спіральний комп’ютерний томограф у клінічній практиці був представлений компанією Siemens Medical Systems (1988 рік). А сьогодні 16-ти зрізовий комп’ютерний Somatom Emotion 16'slice є лідером світового продажу і використовується у провідних медичних клініках усього світу.

Мультидетекторна комп’ютерна томографія (МДКТ) дозволяє швидко отримувати зображення великих зон, що полегшує обстеження важких хворих, контрастувати судини (для черевної порожнини і малого тазу, внутрішніх органів і кінцівок).

МДКТ полегшує інтерпретацію змін з огляду на можливості мультипланарних об’ємних реконструкцій, а також забезпечує можливість адекватного передопераційного планування.

КТ - найбільш інформативний метод для оцінки стану легенів і середостіння за наявності тривалих або тяжких захворювань.
Скринінг засобами КТ під час обстеження грудної клітки дозволяє виявити кальцинати в коронарних артеріях і вжити необхідних заходів для запобігання ішемічній хворобі серця (ІХС).
За допомогою КТ можна здійснити детальну діагностику і виявити динаміку ступеня поширеності онкологічних захворювань органів грудної клітки, черевної порожнини, малого тазу.
Незамінна КТ-діагностика й при гострому панкреатиті й панкреонекрозі.
КТ забезпечує достовірну діагностику наявності конкрементів у нирках, виявлення та диференціальну діагностику утворень у нирках (пухлина, кіста).
При запальних захворюваннях ЛОР-органів дані КТ незамінні для визначення обсягу лікування. КТ дозволяє оцінити всі кісткові стінки пазух, ступінь потовщення слизової, наявність поліпів, кіст, деструкцію кісткової стінки, характерну для онкологічного ураження, виключити проблеми, пов’язані із захворюваннями зубів.

МДКТ незамінна в таких випадках:

При болюсному контрастуванні внутрішніх органів дає можливість розрізняти доброякісні та злоякісні новоутворення в печінці, підшлунковій залозі, селезінці, нирках, сечовому міхурі, виявляти позаорганні утворення черевної порожнини і заочеревинного простору та ін.
Дуже точна діагностика пухлин сечовидільної системи (нирки, сечовий міхур). МДКТ дозволяє визначити ступінь ураження стінок сечового міхура і поширення його за межі стінок, що обумовлює тактику лікування.
Відома висока поширеність туберкульозу в наш час. МДКТ дозволяє виявити навіть поодинокі осередки захворювання.
При діагностиці переломів кісткової системи, метастатичних уражень кісток, а також при визначенні ступеня прояву дегенеративних змін хребта, виявлення гриж у поперековому відділі.
Для визначення ступеня артрозу великих суглобів.
Тромбоемболія легеневих артерій. МДКТ дозволяє оцінити ступінь ураження великих артерій і порушення кровообігу.
Будь-яка травма може бути повністю оцінена лише за наявності даних МДКТ.

Таким чином, дані МДКТ допомагають виявити захворювання, які вимагають термінового лікування.

У діагностичному центрі встановлено новітній, мультидетекторний (16-зрізовий) комп’ютерний томограф SIEMENS SOMATOM Emotion 16 .

Проте використання навіть найсучаснішого томографа не є запорукою точної діагностики. Постановка правильного діагнозу вимагає від лікаря-радіолога глибоких знань анатомії, найсуворішого дотримання певних обов’язкових правил (алгоритмів) обстеження, а також подальшої оцінки отриманих зображень.